SCR & NOX ARIZASI

SCR & NOX ARIZASI

SCR NEDİR ?
SCR Teknolojisi katalitik konvertör sistemi ADblue sisteminde emisyon değerlerini düşürmeye yarayan teknolojidir. SCR genel işleyişi motoru optimize etmesi ve egzoz emisyonun artırarak nox gibi kirletici emsiyon değerlerinin en aza indirilmesini hedefleyen teknolojidir.  Euro 4 ve Euro 5 düzenlemelerinden sonra Euro 6 sisteminde de yer alan SCR motor yakıtının yanma işlemi,  atık egzozların işlenmesi gibi standartlarını yerine getirmektedir.
SCR VE ADBLUE İŞLEYİŞİ
Egzoz SCR sisteminden önce adblue sıvısıyla temas ederek ayrıştırılır ve çevrede zararlı olan nitrojenoksitler çözümlenerek nitrojen ve su buharına dönüşür böylece egzozdan çıkan zehirli yakıtın doğaya en zararsız şekilde dönüşmesini sağlar. Euro 5 ve Euro 4 kıyaslandığında Euro 5 de daha fazla adblue yakıtının kullanıldığı gözlenmektedir.  SCR sisteminin bozulması adblue sisteminde arızayla karşılaşmanıza neden olacağı gibi aracın beyninde bir çok düzeninde bu arızadan etkileneceği bilinmektedir. SCR arızası ile karşılaşıldığı durumlarda kullanılacak emulatörler sayesinde bu arızaların giderilmesi sağlanabilmektedir. Aynı zamanda SCR arızası alındığında aracınız performans ve güç kaybedecektir. Çekişten düşer ve mazot kullanımı artar.
NOX SENSÖRÜ ARIZASI
Son dönemlerde sıkça karşılaşılan şikayetlerden biri de nox sensör arızası kullanıcıların özel yetkili servislere başvurduğunda yüksek meblağlarda fiyat çıkarıldığı söylenmektedir. Nox arızası giderilebilmesi için kullanılan emülatörler ve arıza tespit cihazları sayesinde hata kodlarını silebilir ve sistemi bu şekilde geçersiz kılabilirsiniz. Katalik teknolojisinin verimliğini ölçen nox sensörü scr sistemi ile entegre şekilde çalışmaktadır. Bu arızaların giderilmediği zamanlarda beynin tamamen değiştirilmesine kadar giden sorun var arızalar ile karşılaşılabilmektedir. Nox sensörü arızaları konusunda size yardımcı olabilecek cihazlar sayesinde uygun fiyatlara nox sensör tamiriscr sistem tamiri gerçekleştirebileceksiniz.


Bu kategoride ürün bulunamadı.

Sosyal